Ühepoolne naha enneaegne vananemine

Nendele, kes siiani kahtlevad päikesekreemi võimes aeglustada naha enneaegset vananemist, on siin fototõend Chicago veoautojuhist, kelle vasak näopool näeb 20 aastat vanem välja.

Bill McElligott sõitis 28 aastat ringi piimaautoga, kasutamata kordagi päikesekaitsekreemi. Autoklaas neelab küll UVB- ja UVC-kiirguse, kuid laseb läbi UVA-kiirguse, mis tungib seejärel läbi marrasnaha (epidermise) ülemisse pärisnaha (dermise) kihti. Kroonilise UVA-kiirgusega kokkupuutumine võib põhjustada marrasnaha ja sarvkihi paksenemist ning lõhkuda pärisnahas olevaid elastseid kiudusid.

Kuigi nahavähki haigestumisega on enam seostatud UVB-kiirgusega, siis uuringud on näidanud, et ka UVA-kiirgus kutsub nahas esile DNA mutatsioone ning vahetut toksilisust, mis viib välja nahavähi moodustumiseni. Dermatoloog soovitas Billile kasutada päikesekaitse- ja retinoidkreeme ning regulaarset nahavähimonitooringut.

Newcastle´i Ülikoolis tehtud uuringu järgi saame me kolmandiku UVA-kiirguse aastasest doosist perioodil septembrist maini. Seetõttu soovitatakse eriti naistel naha enneaegse vananemise vältimiseks kasutada aastaringselt UV-kiirguse kaitsega näotooteid.

Turvaliselt päikese käes!

Autojuht